Sünnetle Ne Kaybedilir [Türkçe]

Gary L. Harryman 

Bir bebeğin doğal ve el-değmemiş penisi sünnet edildiğinde sonsuza dek ne kaybedilir:

*1. Yumuşak sırtların frenar bamtları (the frenar band of soft ridges)—insan vücudundaki en fazla zevk yaratan bölge. Bu yoğun olarak sinir ve damarlarla beslenen bölgenin kaybedilmesi, geri kalan penisin hassasiyetini normal bir deri tabakasınınkine indirir. 

2. Dartos Fascia adındaki ısı duyarlı yumuşak kas tabakasının yaklaşık olarak yarısı. 

3. Özelleşmiş epithelial Langerhans hücreleri, bağışıklık sisteminin bir parçası

*4. Yaklaşık olarak 7.5 metre uzunluğunda mikroskobik sinir, ki içinde dorsal sinirin uzantıları da vardır.

*5. Çeşitli tipte, yavaş hareketleri, sıcaklıklardaki düşük oynamaları, ve yüzeydeki ince farklılıkları hissedebilen, 10,000 ile 20,000 arasında  özelleşmiş erotojenik sinir uçları.  Bu kayıp üst derideki (sünnet derisi) en önemli duyusal alıcılar olan  Meissner's corpuscles'lerin de binlercesini içerir.  

6. Amacı ve değeri henüz anlaşılamayan estrojen alıcıları.

*7. Hareketli penis derisinin %50'sinden fazlası, penis başının, penisi kurumadan, aşırı sürtünme ve çiziklerden, ve keratinleşmeden koruyan  çok amaçlı kaplaması. Penis başının keratinleşmesinin zarar verici sonuçları henüz araştırılmamıştır.

8. Anne sütü, ve plazma hücrelerinde de bulunan, immunoglobin antibadileri salgılayan, ve antibakteriyel ve antiviral salgılayabilen, yumuşak mukozanın immunolojik savunma sistemi

9. Lymphatic kanallar, ki bunların kaybı vücudun bağışıklık sistemi içersinde lenf  akışını olumsuz yönde etkileyebilir.

*10. Frenulum, Glansın aşağı kısmında, "V" şekilli, ağ-görünümlü, genelde üst-deri ile birlikte kesilen veya zarar görerek işlev göremez hale gelen yapı.

*11. İç üstderinin "apocrine bezleri" leri, ki   pheromones—ları salgılarlar. Pheromonların kaybının yol açtığı sonuçlar heniz araştırılmamış olmakla birlikte, muhtemel cinsel partnerlere sessiz, görünmeyen, ama güçlü sinyaller yolladığı sanılmaktadır.  

12. Ectopic sebaceous bezleri, penisi nemlendirir ve kayganlaştırırlar

*13. Gerekli " kayma" mekanizması. Eğer açılır ve düz olarak yayılırsa, ortalama yetişkin  üstderisi 104 santimetrekare yer kaplar, yaklaşık olarak bir postakartı büyüklüğünde. Bu kendi kendini kayganlaştıran, özelleşmiş, hareketli deri, penise kendi içinde kayma özelliğini kazandırır ki, bu da vajinayı kurutmadan, yapay kayganlaştırıcılara ihtiyaç duymadan cinsel ilişkiyi sağlar.

14. Glansın pembe-kırmızı-koyu mor arasındaki rengi. Glans normalde tıpkı dil gibi bir iç organdır.

*15. Penis çevresinin önemli bir kısmı ki, gevşek üst-derinin (sünnet derisinin) penise kazandırdığı önemli bir hacim vardır. Bu da sünnetli penisi, sünnet edilmemişe göre oldukça ince yapar 

*16. Sertleşmiş penis uzunluğunun 2.5 cm kadarı ki, sünnet sırasında bağlayıcı dokunun kaybından kaynaklanır. Bu paylaşılan zar, üst deri ve glansı, penis gelişirken sıkıca birbirine bağlar. Onu koparmak glansa zarar verir, onu ham, ve enfeksiyona, sürtünüp çizilmeye maruz bırakır bu da  sonuçta büzülüp ufalmasına yol açar.

*17. Frenular artery'yi ve dorsal artery'yi içeren metrelerce damar, Bu sık kan dolaşımının kesilmesi, penisin gövdesine ve glansına yeterli kan akışını sınırlar, ki bu da bariz bir şekilde penisin doğal işlevine zarar verir.  

18. Her yıl erkekler kötü operasyonlarda ve enfeksiyonlarda  penislerini kaybederler. Bazı durumlarda bu da yapay olarak hormon vs, ile cinsiyetin değiştirilmesine yol açar ve erkekler kadın olarak yaşamaya zorlanırlar.

19. Her yıl pek çok erkek tıbben gereksiz sünnet operasyonlarında hayatlarını kaybederler. Bu ölümler milyar dolarlık sünnet endüstrisi tarafından saklanır.

*20. Henüz bilimsel olarak kanıtlanmamasına rağmen, penis ile vajinanın mukozal dokusu arasında gerçekleşen elektrik transferi orgazmın oluşumuna yardım eder. Sünnet ile erkekteki mukozal tabakanın kaybedilmesi, bunu engeller.

Gary L. Harryman,
14 Şubat 1999
glharryman@aol.com

Translated by B. Bilgic


(File prepared 11 March 1999, Revised 3 June 1999)

Return to Home Page

http://www.cirp.org/pages/parents/lostlist/